Италия удължава срока на ограничителните мерки

05.03.2021

Правителството на Италия прие нов декрет за ограничаване на разпространението на COVID-19, който ще бъде в сила от 6 март до 6 април 2021 г. За пристигащите от България остава в сила задължението за представяне на отрицателен молекулярен или антигенен тест (чрез проба от носоглътката), направен до 48 ч. преди влизането в Италия.
Както и досега Република България остава в списък от държави „C”. Той се състои от следните страни - Австрия, Белгия, България, Кипър, Хърватия, Дания (вкл. Фарьорските острови и Гренландия), Естония, Финландия, Франция (вкл. Гваделупа, Мартиника, Гвиана, Реюнион, Майот, но без териториите извън европейския континент), Германия, Гърция, Ирландия, Латвия, Литва, Люксембург, Малта, Нидерландия (с изкл. на териториите извън европейския континент), Полша, Португалия (вкл. Азорските острови и Мадейра), Чехия, Румъния, Словакия, Словения, Испания (вкл. териториите на африканския континент), Швеция, Унгария, Исландия, Норвегия, Лихтенщайн, Швейцария, Андора, Княжество Монако.
За пристигащите в Италианската република от тези държави се прилага следният режим:
- задължение за представяне на отрицателен тест – молекулярен или антигенен чрез проба от носоглътката, направен до 48 ч. преди влизането в Италия, а при непредставяне на такъв – подлагане на 14-дневна карантина;
- задължение за попълване на декларация с данните на лицето, причините, началната и крайната точка на пътуването. Декларацията е достъпна на италиански и на английски език.
- задължение за информиране на местната компетентна здравна институция за пристигането в Италия, дори и при липса на симптоми на вируса.

Сред изключенията от задължението за поставяне под карантина, както и от задължението за представяне на отрицателен тест, при условие че не са налице симптоми на КОВИД, се открояват следните хипотези (неизчерпателно изброяване):
- влизане в страната за период, който не надвишава 120 часа, по доказани причини, свързани с работа, здраве или абсолютна спешност, при изтичането на който лицето следва незабавно да напусне територията на Италия, като в противен случай подлежи на карантина;
- транзит, с лично превозно средство, през италианска територия, за период, който не надвишава 36 ч., при изтичането на който лицето следва незабавно да напусне територията на Италия, като в противен случай подлежи на карантина;
- дипломатически или военен персонал, персонал на ЕС или международни организации при упражняването на функциите им;
- екипаж на транспортни средства;
- пътуващ персонал;
- влизане в страната по причини, свързани с работа, което е уредено от специални протоколи за сигурност, одобрени от компетентните здравни власти;
- влизане в страната по неотложни причини, вкл. за международни спортни събития, след разрешение от страна на Министерството на здравеопазването и при представяне на отрицателен тест – молекулярен или антигенен, направен до 48 ч. преди влизането в Италия;
- медицински персонал;
- ученици и студенти, които поне веднъж седмично посещават занятия;
- деца на възраст под 2 години (нововъведение спрямо предишната уредба).

По-подробна информация за режима на пътуване и конкретните изключения може да бъде намерена на следния сайт: https://www.esteri.it/mae/en/ministero/normativaonline/decreto-iorestoacasa-domande-frequenti/focus-cittadini-italiani-in-rientro-dall-estero-e-cittadini-stranieri-in-italia.html.
Почивки